SLAYT ŞOV
1... R  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  ... 25Türkiye'de geçmişten günümüze seçim şarkıları


2002'de Genel Seçimlerde Ak Parti'yi diğer partilerden ayıran en önemli şeylerden biri seçim şarkısıydı. Diğer partiler "lideri" öne çıkaran şarkılar kullanırken Ak Parti herkesi kucaklayıcı bir seçim şarkısı yapmıştı. Ayrıca diğer partiler popüler şarkılar kullanırken AK Parti Türk Halk Müziği kullanmıştı.

Ak Parti'nin bu yerel seçimlerde kullandığı şarkıda ise tıpkı 2002'de diğer partilerin yaptığı gibi parti liderini ön plana çıkaran sözler var. Öyle ki şarkıda AK Parti ismi hiç geçmiyor.. Erdoğan'a ise hemen her satırda övgüler düzülüyor... Öte yandan bu seçim şarkısı da izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle davalık oldu..
Yerel seçim çalışmalarının başlamasıyla birlikte diğer partiler de seçim şarkılarını tanıtmaya başladı. Peki Türkiye'de seçim şarkıları geleneği ne zaman başladı? İşte geçmişten günümüze seçim şarkılarının sözleri ve yarattığı etkiler...
ROTAHABER ÖZEL / Esra ŞAŞMAZ

Kimi zaman mehter marşları, kimi zaman da ümmetçi özelliklerini ortaya koydukları ezgilerle yol alan Refah Partisi, popüler kültürden uzak durmasına rağmen muhafazakâr kimliğiyle bilinen sanatçı Yıldırım Gürses’e teklif götürmüş ve “Müjdeler olsun/ Refah geliyor/ Adil düzen geliyor/ Refah geliyor” sözlerine halk destek vermişti.

  • Kategori
  • Tarih
  • : Haber
  • : 20.02.2014 14:53